Vážení zákazníci, v období 22.7.-26.7. nebudou Vaše objednávky expedovány z důvodu celofiremní dovolené. Děkujeme za pochopení.
Při nákupu zboží v hodnotě nad 1500,- Kč doprava zdarma.

Jak o nože pečovat a udržovat je v optimálním stavu?

Správná péče o nože je klíčová pro zachování jejich ostrosti, trvanlivosti a bezpečnosti. Přinášíme vám užitečné tipy, jak správně pečovat o své nože, aby vám sloužily co nejdéle. Nože jsou našimi pomocníky v kuchyni, a proto je důležité o ně správně pečovat. Naučíme vás, jak nože správně udržovat a zacházet s nimi jako profesionálové.

Základní pravidla pro péči o nože

Čištění, uchování, broušení a ošetřování rukojeti jsou základními prvky péče o nože. Správné čištění nožů po každém použití je klíčové pro jejich udržení v čistém a hygienickém stavu. Oplachujte nože pod tekoucí vodou a umývejte je jemným mýdlem a houbičkou. Vyhněte se agresivním čistícím prostředkům, které by mohly poškodit povrch nože.

Pro správné uchování nožů použijte například magnetický blok, který je velmi praktickým pomocníkem a zajistí vám mít nože vždy po ruce. Pokud ukládáte nože do zásuvky, je vhodné použít ochranný kryt na čepel.

Pravidelné broušení nožů je důležité pro zachování jejich ostrosti. Vhodný brousek či ocílka udrží nože perfektně ostré. Při broušení čepel držte v konstantním úhlu a provádějte plynulé pohyby, abyste čepel rovnoměrně nabrousili. Pamatujte si, že praxe a pečlivost jsou klíčové pro správnou péči o nože. S pravidelnou údržbou budou vaše nože stále ostřejší, spolehlivější a připravené na každé kulinářské dobrodružství.

Ošetřování rukojetí nožů

Rukojeti nožů mohou být vyrobeny z různých materiálů, jako je dřevo, plast, kov či jejich kombinace. Každý materiál vyžaduje specifickou péči:

  • Dřevěné rukojeti: Ošetřujte je speciálním olejem nebo voskem, aby zůstaly krásné a zabránilo se jejich vysušení a praskání.
  • Plastové rukojeti: Opláchněte je vodou a mýdlem a dobře osušte. Vyhněte se agresivním čistícím prostředkům.
  • Kovové rukojeti: Čistěte je podobně jako plastové rukojeti, ale buďte opatrní, protože povrch může být náchylnější k poškrábání.

Při čištění rukojetí odstraňte veškeré zbytky potravin a skvrny. Použijte mírný čistící prostředek a jemnou houbičku nebo hadřík. Péčí o rukojeti nožů zachováváte jejich čistotu, bezpečnost a estetiku, přispívajíce k dlouhodobému užívání nožů a pohodlnému používání při přípravě jídla.

Důležitost bezpečnosti při manipulaci s noži

Správným držením nože zajišťujete svou bezpečnost při manipulaci s nožem. Držte ho pevně, ale ne příliš, abyste měli kontrolu nad řezem. Palec umístěte na opačnou stranu čepele pro lepší stabilitu a ovladatelnost.

Při krájení a sekaní dbáte na bezpečné pohyby:

  • Držte prsty opačnou rukou vzdálené od čepele.
  • Pracujte na stabilním povrchu.
  • Používejte rovnoměrný tlak.
  • Dbejte na správný úhel řezu.

Při úklidu a ukládání nožů buďte opatrní:

  • Vyhněte se kontaktu s čepelí při úklidu.
  • Ukládejte nože do stojanů nebo na magnetického blok.
  • Použijte ochranné kryty nebo vložky při skladování v šuplíku.

Závěr

Správná péče o nože je důležitá pro jejich výkon, bezpečnost a životnost. Dodržujte čištění, uchování, broušení a ochranu čepele a rukojeti. Správná technika řezání a bezpečnostní opatření minimalizují riziko možnosti úrazů.

Pravidelně kontrolujte ostří nože a případné poškození, vyžadující opravu nebo výměnu čepele. Pravidelně bruste nože pro zachování ostrosti. Dbejte pozor na ochranu čepele, aby nezrezivěla či se nepoškodila její integrita. Nože udržujte v suchém a stinném prostředí, abyste minimalizovali riziko koroze. Vyhněte se vysokým teplotám a nadměrné vlhkosti. Můžete vyzkoušet náš magnetický dřevěný blok, který vaše nože uchovává stylově na kuchyňské lince.

Zachování nožů v optimálním stavu vyžaduje kontinuální péči. Pravidelně je kontrolujte, čištěte, bruste a chraňte. Investujte čas a úsilí do jejich péče a budou vám sloužit po mnoho let. Péče o nože je vyjádřením vašeho respektu k nim. Dejte jim lásku, kterou si zaslouží.

Cookies
Tento e-shop a partneři potřebují Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby Vám mimo jiné mohli ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na políčko „Souhlasím“.